Laserowe odmładzanie twarzy

Wiązka lasera stała się swego czasu prawdziwym przełomem w kosmetologii – w 75% przypadków była w stanie zastąpić zabiegi iniekcyjne i interwencje chirurgiczne. Laserowe odmładzanie twarzy to nie tylko wygładzenie zmarszczek i fałdów, likwidacja nadmiernej pigmentacji, zwiększenie jędrności i elastyczności skóry: promienie mogą maksymalnie wygładzić relief naskórka i usunąć blizny. Udowodniono, że zabieg ten ma również działanie terapeutyczne, ułatwiając leczenie niektórych chorób dermatologicznych.

Na czym polega laserowe odmładzanie twarzy?

Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnych urządzeń, wiązka porusza się po powierzchni skóry twarzy w „uchwycie" i wnika w głąb skóry właściwej. Wysokie częstotliwości i ogrzewanie zapewniają zniszczenie starych komórek skóry, podczas gdy otaczająca zdrowa tkanka pozostaje niezmieniona. To w nich rozpoczynają się procesy aktywnej produkcji kolagenu i elastyny - substancje te są niezbędne do przywrócenia uszkodzeń. Odnowiona skóra jest całkowicie zdrowa i w pełni funkcjonalna.

W zależności od tego, który obszar twarzy wymaga odmłodzenia laserowego, lekarz dobierze optymalną temperaturę zabiegu, która wyeliminuje powstawanie oparzeń.

Laserowe odmładzanie twarzy nie jest zabiegiem traumatycznym, nie wymaga znieczulenia ogólnego i nie wiąże się z długim okresem rehabilitacji u pacjenta w klinice.

Wskazania i przeciwwskazania do liftingu laserowego

Laserowe odmładzanie twarzy to wyjątkowy zabieg kosmetyczny, który ma kompleksowe działanie i rozwiązuje kilka problemów jednocześnie. Dlatego ma wiele wskazań - w nowoczesnej klinice lekarze zalecają odbycie kilku sesji, jeśli masz:

  • zmarszczki w dowolnym obszarze twarzy– fałdy twarzowe, związane z wiekiem, głębokie;
  • zmniejszona elastyczność skóry– opadanie powiek, powstawanie podbródków, „pływający" owal twarzy;
  • defekty zewnętrzne na skórze– blizny, ślady po trądziku oraz mechaniczne usuwanie dużych trądzików, rozstępów;
  • zmiany w cerze– pojawienie się żółtych plam na skórze, szary odcień, całkowity brak naturalnego rumieńca;
  • nadmierne przetłuszczanie się naskórka– towarzyszą rozszerzone pory, częste pojawianie się trądziku i tłusty połysk;
  • obrzęki i worki, cienie pod oczami;
  • trądzik różowaty– objawy naczyniowe na naskórku typu „sieci", „gwiazdy".

Chociaż laserowe odmładzanie twarzy jest uważane za zabieg bezpieczny, niektórzyprzeciwwskazaniaaby to przeprowadzić, są:

  • okresy ciąży i karmienia piersią;
  • patologie onkologiczne, niezależnie od lokalizacji nowotworu złośliwego;
  • cukrzyca dowolnego typu;
  • nieprawidłowa funkcjonalność tarczycy z nadmierną lub niewystarczającą syntezą hormonów;
  • zaburzenia psychiczne;
  • choroby neurologiczne, takie jak padaczka (z towarzyszącym zespołem konwulsyjnym);
  • predyspozycja do powstawania blizn keloidowych;
  • łuszczyca, egzema, opryszczka z objawami na twarzy.

Istnieje również szereg ograniczeń warunkowych - zaostrzenie przewlekłych patologii wewnętrznych, podwyższona temperatura ciała, miesiączka, uszkodzenie skóry w obszarach przypuszczalnego narażenia na promienie laserowe: należy poczekać, aż przywróci się ogólny stan zdrowia.

Zalety i wady laserowego odmładzania skóry

Omawiany zabieg należy do najpopularniejszych i nie ma w tym nic dziwnego – ma zbyt wiele zalet, o których lekarz podkreśla już na wstępnej konsultacji:

  • pod wpływem wiązek lasera aktywowane są naturalne procesy biologiczne w komórkach skóry właściwej - regeneracja, metabolizm, produkcja kolagenu i elastyny;
  • zabieg można wykonać dla każdego rodzaju skóry, niezależnie od nasilenia zmian związanych z wiekiem i istniejących problemów dermatologicznych (istnieją pojedyncze wyjątki z listy przeciwwskazań);
  • prawdopodobieństwo powstania blizn zmniejsza się do zera i wzrasta tylko wtedy, gdy w okresie rehabilitacji zignorujesz zalecenia specjalistów dotyczące pielęgnacji skóry;
  • reakcje alergiczne i powikłania infekcyjne są wykluczone, chociaż są one nieodłącznie związane z interwencjami chirurgicznymi i technikami zastrzyków;
  • brak pełnego okresu rehabilitacji - w ciągu zaledwie kilku dni skóra zostaje przywrócona, stosowanie leków nie jest wymagane;
  • skutki uboczne są niewielkie, szybko znikają i należą do kategorii normalnej reakcji organizmu na agresywny wpływ.

Laserowe odmładzanie skóry ma również pewne „wady":

  • aby uzyskać wyraźny efekt, będziesz musiał przejść kilka sesji;
  • rezultaty utrzymują się krócej w porównaniu z zastrzykami kosmetycznymi i interwencjami chirurgicznymi;
  • muszą zostać spełnione wymogi dotyczące okresu przygotowawczego.

Zaledwie trzy wady doskonale równoważą zalety laserowego odmładzania twarzy!

Rodzaje odmładzania laserowego

Rozważany zabieg można przeprowadzić różnymi metodami – każda z nich jest bezpieczna i wysoce skuteczna. Podczas konsultacji lekarz opowie pacjentowi o każdym rodzaju laserowego odmładzania twarzy, wybór zostanie dokonany z uwzględnieniem indywidualnych parametrów – wieku, wyjściowego stanu skóry, obecności patologii wewnętrznych i chorób dermatologicznych, nasilenia wieku -zmiany z tym związane.

Metody ablacyjne

Wykonywane przy użyciu pełnych lub frakcyjnych wiązek laserowych. Podczas pracy lekarz całkowicie oczyszcza wierzchnią warstwę naskórka ze „starych" komórek lub uszkadza je na niewielkiej głębokości. Odbudowa skóry następuje dzięki aktywnej produkcji kolagenu, elastyny i podziałowi komórek zdrowych tkanek otaczających miejsca narażenia na wiązkę. Nowa skóra jest jędrna, elastyczna i ma wyrównany koloryt.

Metody ablacyjne trwale uszkadzają naskórek, dlatego okres ich rekonwalescencji będzie nieco dłuższy niż w przypadku innych.

Wichrzycielski

Wiązka lasera jest rozpraszana przez specjalną siatkę na mikrowiązki – uszkodzenie naskórka dotyczy jedynie 20-25% jego powierzchni, pozostałe komórki pozostają niezmienione i w pełni sprawne. Tak ukierunkowane działanie sprzyja odparowaniu płynu z komórek i szybkiej odnowie procesów regeneracyjnych. Nietknięte komórki zaczynają wytwarzać kolagen i elastynę w dużych ilościach - jest to niezbędne do wygojenia wyrządzonych szkód.

Ponieważ frakcyjny rodzaj laserowego odmładzania twarzy wiąże się jedynie z częściowym uszkodzeniem naskórka, rekonwalescencja trwa zaledwie kilka dni.

Biorewitalizacja laserowa

Polega to na połączeniu dwóch technik – uszkodzenia komórek w celu stymulacji procesów biologicznych oraz wprowadzenia kwasu hialuronowego do warstw skóry właściwej. Urządzenie dostarcza krótkie impulsy i wielokrotnie je powtarza – dzięki temu możliwe jest „rozbijanie" martwych komórek. Jednocześnie laser dostarcza wybrany lek na żądaną głębokość – parametr ten ustala lekarz.

Biorewitalizacja laserowa jest szczególnie wskazana w przypadku wyraźnych oznak starzenia na twarzy - głębokich zmarszczek, bruzd i fałd. Ma efekt skumulowany i długotrwały - poprawa wyglądu zostanie odnotowana przez kolejne 2-3 miesiące po zakończeniu przebiegu zabiegów.

Pełna wiązka

Skóra poddawana jest działaniu pełnej wiązki światła, co prowadzi do uszkodzenia całego naskórka. Metoda ta jest idealna dla osób, które mają szereg problemów kosmetycznych i dermatologicznych. Tak naprawdę po tego typu laserowym odmładzaniu wierzchnia warstwa twarzy zostaje odnowiona w 100%. To właśnie kosmetolodzy przepisują pacjentom chcącym pozbyć się blizn, blizn i śladów po trądziku.

Ma długą rekonwalescencję – hospitalizacja nie jest wymagana, warto jednak wziąć 7-10 dni wolnego, aby odpocząć, przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne i nie martwić się o własny wygląd w okresie rehabilitacji.

Metoda nieablacyjna

Świetnie sprawdza się przy zwiotczeniu skóry, głębokich fałdach/zmarszczkach i nadmiernej pigmentacji. Pozwala na jednoczesne leczenie dużej powierzchni skóry w ramach jednego zabiegu – np. wszystkich obszarów twarzy. Zaletą metody nieablacyjnej jest to, że głębokie warstwy skóry właściwej ulegają uszkodzeniu, a naskórek pozostaje niezmieniony.

Ten rodzaj laserowego odmładzania twarzy ma także przyjemny „efekt uboczny" – oprócz odmłodzenia likwiduje plamy starcze, zwężają się pory, a ślady po trądziku stają się minimalnie zauważalne.

Powierzchnia

Jest to najbardziej bezbolesna i najbezpieczniejsza metoda omawianego zabiegu – podczas zabiegu na działanie promieni lasera poddawane są jedynie powierzchniowe komórki, nawet błona podstawna pozostaje nienaruszona. Technika ta doskonale rozwiązuje problem początkowych etapów starzenia, koryguje koloryt twarzy i eliminuje nierówną ulgę.

Charakterystyczną cechą jest to, że rekonwalescencja trwa tylko 3 dni, a uzyskane wyniki utrzymują się przez 6-12 miesięcy.

Mediana

Polecany dla pacjentów, którzy mają już zmarszczki, w tym plamy starcze, plamy starcze i lekko zwiotczałą skórę. Należy do kategorii peelingów laserowych, promienie działają na głębokość nie większą niż 1, 3 mm.

Zabieg wykonywany jest przy użyciu żeli znieczulających, po czym przez kolejne 24 godziny pacjent może odczuwać dyskomfort, a nawet łagodny ból. Rehabilitacja trwa co najmniej 5 dni.

Głęboko

Wiązka lasera uszkadza wszystkie warstwy naskórka, łącznie z warstwą brodawkową. Zabieg głębokiego odmładzania laserowego jest bolesny, ale tylko on może rozwiązać problem wyraźnych zmian związanych z wiekiem. Kosmetolodzy zalecają tę technikę pacjentom po 50. roku życia.

Rehabilitacja trwa do 2 tygodni, jednak jeśli w tym okresie zastosujesz się do wszystkich zaleceń lekarza, uzyskane rezultaty utrzymają się średnio przez 4 lata.

Jak przygotować się do laserowego odmładzania skóry?

W ramach etapu przygotowawczego odbywa się wstępna konsultacja ze specjalistą. Podczas niego lekarz bada skórę twarzy, ocenia jej stan, identyfikuje problemy, wyklucza lub potwierdza obecność przeciwwskazań. Kosmetolog od razu podejmuje decyzję o wyborze metody odmładzania laserowego i liczbie sesji w ramach jednego kursu. Następnie pacjentowi przekazywane są zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu – rozpoczyna się on na 14 dni przed planowanym terminem. Co jest ważne do zrobienia:

  • nie wystawiaj twarzy na działanie promieni ultrafioletowych (słonecznych), nie odwiedzaj solarium;
  • odmówić wykonywania jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych, które wiążą się z zaburzeniami/uszkodzeniami skóry – peelingi, oczyszczanie twarzy;
  • Zaprzestanie stosowania niektórych leków (fluorochinolony, leki moczopędne, sulfonamidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne) wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Na 3 dni przed planowanym terminem laserowego odmładzania twarzy należy zaprzestać picia napojów alkoholowych, wskazane jest rzucenie palenia (lub radykalne ograniczenie liczby papierosów) i niewprowadzanie do diety pokarmów z kategorii alergenów (truskawki, czekolada, maliny, owoce cytrusowe, owoce morza).

Zabieg odmładzania laserowego

Sam zabieg rozpoczyna się od badania kontrolnego twarzy – lekarz musi upewnić się, czy na powierzchni skóry nie występują stany zapalne, zadrapania, czy świeża opalenizna. Następnie odmładzanie laserowe przeprowadza się etapami:

  1. Oczyszczanie twarzy z resztek kosmetyków dekoracyjnych, kurzu i brudu– przeprowadzane przy użyciu profesjonalnych toników i balsamów niezawierających alkoholu.
  2. Dezynfekcja skóry– twarz traktowana jest roztworem antyseptycznym, który zapobiega wnikaniu czynników zakaźnych w naskórek.
  3. Znieczulenie– nie wykonuje się go przy każdym rodzaju zabiegu, ale na życzenie pacjenta należy zastosować żel znieczulający. Następnie lekarz odczekuje 15-20 minut – ten czas wystarczy, aby zaaplikowany produkt zadziałał przeciwbólowo.
  4. Samo leczenie laserowe skóry. Pacjent może odczuwać ciepło, lekkie mrowienie lub pieczenie. Pamiętaj, aby skierować na twarz strumień chłodnego powietrza – łagodzi to dolegliwości i zmniejsza intensywność nieprzyjemnych wrażeń.
  5. Nałożenie łagodzącej maski– łagodzi stany zapalne, pomaga szybko zlikwidować obrzęk, zaczerwienienie i zmniejsza nasilenie swędzenia.

Bezpośrednio po zakończeniu sesji pacjent może opuścić klinikę, po uprzednim uzyskaniu zaleceń lekarza dotyczących okresu rekonwalescencji.

Laserowe odmładzanie twarzy: zdjęcia przed i po

przed i po odmładzaniu laserowym

Rekonwalescencja po zabiegu

Długość okresu rekonwalescencji zależy od rodzaju zastosowanego laserowego odmładzania twarzy. Minimalny okres to 2-3 dni, ale częściej rehabilitacja wymaga 5-10 dni. Niezależnie od tego, jaką technikę zastosowano, w ciągu pierwszych 24 godzin po sesji obowiązuje bezwzględny zakaz dotykania twarzy rękami, a nawet mycia twarzy. W ciągu następnych 3 dni rekonwalescencji:

  • Surowo zabrania się wykonywania zabiegów termicznych – wizytę w łaźni, saunie lub gorącej kąpieli należy odłożyć na później;
  • Do mycia nie można używać wody z kranu – ma wysoką zawartość chloru, co prowadzi do oparzeń i podrażnień;
  • nie musisz długo przebywać na zewnątrz - promienie ultrafioletowe (przenikają nawet przez gęste chmury) powodują silną pigmentację;
  • Do oczyszczania nie używaj kosmetyków zawierających etanol, a do mycia używaj myjki lub peelingów (nawet miękkich, delikatnych);
  • Nakładaj na twarz krem nawilżający 2-3 razy dziennie;
  • Raz dziennie nakładaj na skórę produkty zawierające pantenol.

W ciągu 2 miesięcy od zabiegu obowiązuje całkowity zakaz stosowania peelingów chemicznych! Nawet przy pochmurnej pogodzie będziesz musiał nałożyć na twarz krem przeciwsłoneczny z wysokim indeksem SPF.

Nie można na siłę usuwać strupów ani drapać twarzy – może to spowodować powstanie blizn, które można usunąć jedynie chirurgicznie.

Możliwe powikłania i konsekwencje

Zaraz po zabiegu skóra twarzy staje się czerwona, bardzo swędzi i pojawia się uczucie pieczenia – jest to normalna reakcja na uszkodzenie naskórka i głębszych warstw skóry właściwej. Jeśli dyskomfort jest duży, należy sięgnąć po tabletki przeciwhistaminowe, których wybór zaleci kosmetolog. Drugiego dnia po laserowym odmładzaniu twarzy rozpoczyna się aktywny peeling. Wymienione efekty są normą, nie trzeba podejmować żadnych działań, wystarczy ściśle przestrzegać zaleceń rehabilitacyjnych wydanych przez specjalistę.

Jeśli na skórze twarzy:

  • wysypki pojawiły się w postaci małych pryszczów;
  • występują oznaki stanu zapalnego;
  • zaczęły tworzyć się blizny,

wówczas należy zgłosić się do kliniki w celu konsultacji. Najczęściej dzieje się tak, jeśli sam pacjent nie przestrzegał zasad okresu rekonwalescencji.

Opinie na temat odmładzania laserowego

Nasi pacjenci pozostawiają same pozytywne opinie na temat każdego rodzaju laserowego odmładzania twarzy. Wynika to nie tylko z właściwości i możliwości zabiegu, ale także z wysokiego profesjonalizmu pracujących lekarzy. Posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, pracują na nowoczesnym, certyfikowanym sprzęcie i ściśle przestrzegają międzynarodowych protokołów prowadzenia sesji.

Często zadawane pytania

Wszelkie pytania dotyczące zabiegu można zadać kosmetologowi podczas wstępnej konsultacji. Ponieważ jednak większość z nich jest standardowa, poniżej znajdują się odpowiedzi na te najpopularniejsze.

Kto może poddać się laserowemu odmładzaniu skóry?

Mężczyźni i kobiety w wieku 18 lat i starsi. Ważne jest, aby nie występowały u nich schorzenia, które znajdują się na liście przeciwwskazań. Laserowe odmładzanie skóry twarzy jest doskonałą alternatywą dla operacji.

Jaki efekt daje zabieg oprócz odmłodzenia?

Wiązka laserowa może usunąć blizny, tatuaże, ślady potrądzikowe i trądzik. Następuje ogólna poprawa stanu skóry – ustają procesy zapalne, zmniejsza się produkcja wydzieliny łojowej, a pory zwężają się.

Jak długo trwa jedna sesja laserowego odmładzania twarzy?

Jeden zabieg trwa 30-60 minut. Jeśli lekarz stosuje środki znieczulające miejscowo, czas trwania sesji zwiększa się o 15-20 minut (czas trwania żelu).

Kiedy pojawią się pierwsze rezultaty?

Zaraz po rehabilitacji skóra twarzy ulega przemianie. Staje się gładka, pozbawiona plam pigmentacyjnych, ujędrniona, elastyczna, drobne zmarszczki zostają wygładzone.

Czy laserowe odmładzanie twarzy można łączyć z innymi zabiegami?

Tak, ale w ograniczonym zakresie i tylko po konsultacji z kosmetologiem! Po ukończeniu kursu dozwolone są wypełniacze iniekcyjne i terapia botulinową.

Ile procedur jest potrzebnych?

Zwykle zaleca się wykonanie serii 2-5 sesji z 2-4 tygodniową przerwą.

W profesjonalnej klinice specjaliści są gotowi zapewnić kompleksową usługę laserowego odmładzania twarzy – od wstępnej konsultacji po monitorowanie stanu skóry w okresie rehabilitacji. Specjaliści pracują wyłącznie na profesjonalnym sprzęcie, zabieg przeprowadzany jest ściśle według obowiązujących protokołów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i powikłań do zera.