10 najlepszych technik medycyny estetycznej: bohaterowie naszych czasów

estetyczne odmłodzenie skóry twarzy

Co roku Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej i Plastycznej (ASAPS), jedno z najbardziej szanowanych stowarzyszeń zawodowych, publikuje statystyki dotyczące zapotrzebowania na usługi. W 2016 roku najpopularniejszymi obszarami kosmetologii niechirurgicznej były techniki iniekcyjne i laserowe: terapia botuliną, zastrzyki z kwasu hialuronowego, depilacja laserowa, laserowy resurfacing skóry, a także fotoodmładzanie, mikrodermabrazja i inne.

W naszym artykule porozmawiamy o najpopularniejszych metodach „medycyny piękności".

Techniki iniekcji w kosmetologii

Zastrzyki są popularne przede wszystkim dlatego, że pozwalają uzyskać pożądany efekt bez interwencji chirurgicznej. Rodzaje zastrzyków różnią się w zależności od głębokości, na jaką są wykonywane: od powierzchniowych warstw skóry po głębokie warstwy mięśniowe. Czas trwania efektu jest również różny: od kilku tygodni do kilku lat.

Scharakteryzujmy główne techniki iniekcji, które są dziś stosowane w kosmetologii.

Terapia botuliną

Jest to wprowadzenie leków na bazie toksyny botulinowej wytwarzanej przez bakterię Clostridium botulinum. Jego działanie blokuje przekazywanie sygnałów nerwowych do mięśni, dzięki czemu ulegają one rozluźnieniu. Początkowo terapię toksyną botulinową stosowano w leczeniu schorzeń związanych z skurczami, takimi jak tiki, a później zaczęto ją stosować w celu wygładzenia zmarszczek.

Wskazaniami do stosowania toksyny botulinowej w kosmetyce są zmarszczki mimiczne – w kącikach i wokół oczu, na czole, w kącikach ust, fałdy nosowo-wargowe, a także zmiany w owalu twarzy. Zmarszczki średniogłębokie zostają wygładzone za pomocą toksyny botulinowej, cofając szereg zmian związanych z wiekiem.

Z zabiegu nie wykonuje się, jeśli u pacjenta występują choroby zapalne skóry, zaburzenia krwawienia, bądź był leczony antybiotykami i lekami przeciwzakrzepowymi. Do przeciwwskazań zalicza się także niewydolność nerek lub wątroby, indywidualną nietolerancję leków zawierających toksynę botulinową oraz niedowład mięśni twarzy. Zastrzyków nie podaje się kobietom w okresie ciąży i laktacji. Lekarze ostrożnie traktują pacjentów ze skłonnością do obrzęków twarzy, przepuklin powiek i udarów naczyniowo-mózgowych.

Przygotowanie do zabiegu nie wymaga poważnych ograniczeń: zaleca się unikanie aktywności fizycznej i nie spożywanie alkoholu. Iniekcje cienkimi igłami zazwyczaj nie powodują dyskomfortu. Podczas zabiegu lekarz może wykonać do 25 zastrzyków w jeden obszar twarzy. Zajmuje to 10–15 minut. Efekt można ocenić po 2 tygodniach. Zmarszczki ulegają wygładzeniu dzięki rozluźnieniu mięśni, jednak przy profesjonalnie wykonanych zastrzykach mimika i mimika twarzy zostają zachowane.

Efekt terapii botuliną jest odwracalny, efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Następnie całkowicie powraca ruchliwość mięśni twarzy.

Na notatce

Jedna jednostka działania równa się 3 × 107 cząsteczkom toksyny botulinowej. Dawkowanie (liczba jednostek działania) ustala kosmetolog. Średnio mówimy o następujących liczbach:

  • obszar czoła - 20–30 jednostek;
  • podbródek - do 10 jednostek;
  • obszar wokół oczu - 24 jednostki;
  • nos i grzbiet nosa - 10 jednostek.

Konturowy plastik

Podczas zabiegu lekarz wykorzystuje specjalne wypełniacze (wypełniacze) korygujące zmarszczki, kontur twarzy i jej poszczególne obszary. Nowoczesne zastrzyki w kosmetologii wykonywane są przy użyciu wypełniaczy, które pozwalają uzyskać tzw. efekt modelowania 3D przy zachowaniu wszystkich rysów twarzy.

Na notatce
Większość nowoczesnych wypełniaczy wytwarzana jest na bazie kwasu hialuronowego. Wchodzi w skład substancji międzykomórkowej i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi wodnej tkanek i ich odbudowie w przypadku uszkodzenia. Zastrzyki z kwasu hialuronowego nie tylko pomagają nawilżyć tkanki, ale także stymulują w organizmie produkcję białek zrębowych – kolagenu i elastyny.

Wskazaniami do operacji plastycznej konturu są zmarszczki, fałdy i niewyraźny owal twarzy. Przeciwwskazania: nowotwory, cukrzyca, choroby tkanki łącznej, choroby skóry, zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża i laktacja, indywidualna nietolerancja.

Chirurgia plastyczna konturu nie wymaga specjalnego przygotowania. Wiele leków zawiera środek znieczulający, w przeciwnym razie lekarz może podać znieczulenie miejscowe. Po wykonaniu konturowania w miejscu wstrzyknięcia może wystąpić obrzęk, zasinienie i stwardnienie, które samoistnie ustępują w ciągu kilku dni.

Efekt konturowania utrzymuje się nawet do dwóch lat.

Biowzmocnienie

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w biowzmacnianiu, czyli specjalnym zabiegu, w wyniku którego powstaje „wewnętrzny szkielet" twarzy. Jeśli skóra pacjenta straciła koloryt, wygląda na zwiotczałą, matową, jeśli pojawiają się drobne zmarszczki i oznaki opadania powiek, lekarz wstrzykuje leki wzdłuż „linii zwiotczenia", które utrzymują koloryt skóry od wewnątrz. W takim przypadku lekarz może dokładnie przewidzieć, w jaki sposób powstaną zmarszczki i wprowadzając preparaty z kwasem hialuronowym, zapobiec ich powstaniu.

Biorewitalizacja

Wskazane są również zastrzyki w celu nawilżenia i nasycenia skóry określonego obszaru substancjami odżywczymi. W tym przypadku mówimy o procedurze biorewitalizacji. Za jego pomocą można poprawić kondycję skóry dłoni, dekoltu, szyi i twarzy.

Zastrzyki są przeciwwskazane, jeśli u pacjenta występują choroby zapalne skóry lub alergie na składniki leku. Przeszkodą zarówno w biorewitalizacji, jak i biowzmocnieniu jest także okres ciąży, laktacji, a także zaostrzenie chorób somatycznych.

Przed podaniem kwasu hialuronowego nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Lekkie zaczerwienienie skóry po biorewitalizacji znika w ciągu kilku godzin. Efekt utrzymuje się aż do 12 miesięcy. Biorewitalizację przeprowadza się zazwyczaj raz na 1–2 miesiące.

Podnoszenie wektora

Aby napiąć skórę w niektórych obszarach (na przykład na kościach policzkowych, brodzie), lekarze stosują lifting wektorowy. Działa podobnie jak biowzmocnienie, tyle że lek wstrzykuje się kilkoma równoległymi liniami w kierunku pożądanego liftingu.

Do liftingu wektorowego wykorzystuje się preparaty kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia. Wyboru na korzyść tego drugiego dokonuje się w przypadku konieczności liftingu okolicy podatnej na obrzęki. Czas resorpcji tego leku jest dłuższy niż kwasu hialuronowego – do 3 lat.

Plazmolifting

Istotą tej techniki jest podanie pacjentowi własnego osocza krwi zawierającego płytki krwi. Osocze zawiera wiele biologicznie aktywnych składników, które stymulują wzrost komórek, biorą udział w metabolizmie i, co bardzo ważne, własne osocze krwi nie jest substancją obcą dla organizmu. Oznacza to, że nie jest odrzucany i nie powoduje reakcji alergicznych.

Plazmolifting poprawia mikrokrążenie w skórze, normalizuje gospodarkę wodną i wzmacnia miejscową odporność. Zabieg wykonuje się w przypadku, gdy u pacjenta zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki, pierwsze oznaki starzenia, w celu przywrócenia skórze zdrowia (np. po oparzeniu słonecznym). Plazmolifting może także wzmocnić efekt innych zabiegów kosmetycznych.

Plazmolifting ma również wiele przeciwwskazań, choć jest ich niewiele:

  • choroby onkologiczne, zapalenie wątroby, choroby krwi;
  • Ciąża i laktacja;
  • zakaźne i zapalne choroby skóry;
  • zaostrzenia chorób przewlekłych, ostre infekcje.

Do przeprowadzenia liftingu osocza pobiera się z żyły pacjenta 20–40 ml krwi. Następnie poddawany jest wirowaniu w specjalnym trybie w celu uzyskania frakcji osocza o dużej zawartości płytek krwi. Następnie lekarz wstrzykuje powstałą frakcję śródskórnie w mikropapułki w całym obszarze zabiegowym. Standardowy kurs obejmuje 4 sesje w odstępie 7–14 dni, a efekt może utrzymywać się do dwóch lat. Zaleca się jednak powtarzanie kursu raz w roku.

Mezoterapia

Podawanie leków poprzez mikroiniekcję bezpośrednio w skórę w celu poprawy jej właściwości. Mezoterapię stosuje się w celu dodatkowego odżywienia i nawilżenia skóry oraz zapobiegania jej starzeniu. Stosowany jest także w celu zwalczania rozstępów oraz stymulacji wzrostu i witalności włosów. Do zastrzyków można stosować nie tylko pojedyncze leki, ale także koktajle mezoterapii o złożonym działaniu. Przy podaniu powierzchniowym jako opcje mezoterapii rozważa się także biorewitalizację i lifting plazmowy.

W przypadku leczenia dużych obszarów lekarze używają specjalnych urządzeń - iniektorów. Potrzeba znieczulenia zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Techniki iniekcji są atrakcyjne przede wszystkim dla pacjentów, którzy boją się operacji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zawsze istnieje możliwość wystąpienia indywidualnej reakcji na lek, którą trudno z góry przewidzieć. Ponadto zastrzyki niosą ze sobą ryzyko powstania krwiaków, zmian w zabarwieniu skóry, zwłóknienia – powstania pieczęci w miejscu wstrzyknięcia. Wszystkie te zagrożenia należy wcześniej omówić z lekarzem.

Jak pokazują statystyki. . .
. . . kobiety w wieku od 35 do 64 lat stanowią około 60% wszystkich osób poszukujących pomocy u kosmetologów.

Technologie laserowe w medycynie estetycznej

Istotę ekspozycji na laser można zrozumieć, rozszyfrowując skrót LASER - wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania - „wzmocnienie światła za pomocą promieniowania stymulowanego". Oznacza to, że laser to urządzenie, które „koncentruje" promieniowanie elektromagnetyczne w bardzo silną wiązkę skierowaną. Dzięki temu wiązka lasera może być celowana, dokładnie i impulsowo.

Zastosowanie lasera w kosmetologii jest możliwe w kilku obszarach.

Odmładzanie laserowe

Technika polega na podgrzewaniu skóry wiązką. Efekt ten jest krótkotrwały, co oznacza, że nie powoduje poważnych uszkodzeń. Wystarczy jednak, że w odpowiedzi wywoła stan zapalny. Dzięki temu w skórze zostaje pobudzona produkcja kolagenu, białka strukturalnego nadającego elastyczność i napięcie. Dzięki temu efektowi zmarszczki zostają „wypchnięte" na zewnątrz.

Wskazaniami do laserowego odmładzania są drobne zmarszczki, widoczna sieć naczyniowa, rozszerzone pory, opadanie powiek tkanek miękkich, zaburzenia owalu twarzy, obecność blizn na skórze, stany potrądzikowe, podwójny podbródek, nadmierna pigmentacja. Zabieg jest przeciwwskazany, jeśli u pacjenta występują stany zapalne i nowotwory w okolicy poddawanej zabiegowi, łuszczyca lub choroby skóry. Laserowego odmładzania nie wykonuje się w czasie ciąży oraz jeśli pacjentka ma mocną opaleniznę. Zabieg wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem, dławicą piersiową, u pacjentów z chorobami krwi itp.

Głębokie odmładzanie laserowe nie wymaga specjalnego przygotowania i przeprowadzane jest bez znieczulenia. Aby uzyskać trwały efekt należy wykonać 3-4 zabiegi w odstępach miesięcznych.

Frakcyjna fototermoliza

Zmarszczki, plamy starcze, rozszerzone pory, blizny na skórze, kurze łapki, rozstępy, drobne defekty naczyniowe – wszystkie te problemy można rozwiązać poddając się zabiegowi fototermolizy frakcyjnej.

To także technologia laserowa dla medycyny estetycznej, jednak tutaj wiązka ma swoją specyfikę. Podzielony jest na kilka mikrowiązek (frakcji), z których każda nie jest grubsza od ludzkiego włosa. Wszystkie oddziałują na mikroskopijne obszary skóry, dzięki czemu uzyskuje się swego rodzaju zabieg „siatkowy" – obszary dotknięte wiązką lasera występują na przemian z obszarami, które nie zostały dotknięte. W obszarach poddanych zabiegowi następuje zniszczenie kolagenu i elastyny, a w pozostałych nienaruszonych komórkach rozpoczynają się procesy odbudowy „ubytków". Odnawia skórę, zwiększa jej elastyczność, napięcie i poprawia wygląd.

Fototermoliza frakcyjna to zabieg, który można wykonać nawet na wrażliwych obszarach twarzy, takich jak powieki. Przeciwwskazaniami do niego są ciąża, nowotwory, cukrzyca, choroby zakaźne czy choroby skóry w ostrej fazie.

Powrót do zdrowia po frakcyjnej fototermolizie następuje szybko, dosłownie w ciągu tygodnia, a podstawna warstwa naskórka wraca do normy już w ciągu pierwszego dnia. Aby efekt był wyraźniejszy, lekarze zalecają odbycie 3-4 sesji w odstępach miesięcznych.

W przypadku zwiększonej wrażliwości pacjent poddawany jest zabiegowi z użyciem żelu znieczulającego, jednak w większości przypadków można tego uniknąć.

Podnoszenie SMAS

Angielski skrót SMAS – powierzchowny układ mięśniowo-rozcięgnowy – oznacza „podskórną warstwę mięśniowo-rozcięgnową". Tworzą go mięśnie i więzadła. Lifting tej warstwy pozwala osiągnąć dobre rezultaty. Oznacza to, że napinając skórę zwalczamy powierzchowne zmarszczki, a działając na SMAS, wygładzamy fałdy głębsze.

Lifting SMAS wykonywany jest za pomocą aparatu ultradźwiękowego. Fala ultradźwiękowa podgrzewając głębokie warstwy skóry i mięśni powoduje ich skurcz i aktywuje produkcję białek strukturalnych. Przyspieszenie procesów metabolicznych prowadzi do poprawy wyglądu.

Dość często lifting SMAS polecany jest pacjentom, którzy z jakiegoś powodu nie chcą poddać się liftingowi chirurgicznemu. Drugą kategorią pacjentów, którzy nadają się do liftingu SMAS, są ci, którzy przeszli lifting chirurgiczny i chcą przedłużyć efekt.

Podczas zabiegu za pomocą ultradźwięków kosmetolog „widzi" głębokie warstwy i ocenia stan mięśni i powięzi. W związku z tym lekarz kieruje działanie terapeutyczne ultradźwięków energetycznych na wymaganą głębokość na pożądane mięśnie, powięzi i więzadła.

Lifting SMAS nie wymaga specjalnego przygotowania. Zabieg jest średnio bolesny, przyjmowanie leku przeciwbólowego pozwala na jego komfortowe zniesienie. Efekt jest częściowo widoczny bezpośrednio po zabiegu, a pełną ocenę efektów liftingu można uzyskać po trzech miesiącach.

Techniki iniekcyjne w kosmetologii i laserowej kosmetologii estetycznej pozwalają rozwiązać wiele problemów, które jeszcze kilka lat temu wymagały operacji. Przedłużenie młodości to marzenie nie tylko kobiet. Dziś z usług kosmetologów zwracają się zarówno młodzi ludzie, jak i mężczyźni, którzy wcześniej rzadko odwiedzali gabinety kosmetyczne. A możliwość rozwiązania wielu problemów bez interwencji chirurgicznej sprawia, że medycyna estetyczna staje się coraz bardziej atrakcyjna i poszukiwana.

Jak wybrać gabinet kosmetyczny

Chyba każdy odwiedzający gabinety kosmetyczne powie, że jednym z kluczowych punktów przy wyborze „swojej" kliniki i „twojego" lekarza jest indywidualne podejście, które realizuje (lub nie) wykonuje specjalista. Kosmetolog opowie Ci o niuansach łączenia podejścia osobistego i obiektywnego:

„Pracując w kosmetologii, nie możemy działać wyłącznie w oparciu o nasze preferencje i przemyślenia. Musimy wziąć pod uwagę oczekiwania pacjenta, jego nastrój, w tym jego wątpliwości i obawy. Tutaj doświadczenie specjalistów odgrywa decydującą rolę. Przykładowo w klinice Gradient pracują kosmetolodzy z wyższym wykształceniem medycznym, specjalizacją z zakresu medycyny estetycznej, a także przeszkoleni w zakresie nowoczesnych technik. Dzięki temu można spojrzeć na problem szerzej.

Nie możemy też nie wspomnieć o znaczeniu nowoczesnego sprzętu. Producenci zmierzają w stronę udoskonalania urządzeń, a kliniki, a także sami pacjenci z pewnością zwracają na to uwagę. "

Medycyna estetyczna i kosmetologia pozwala skorygować wiele niedoskonałości wyglądu, takich jak zmarszczki, blizny, trądzik, co poprawia wygląd i przedłuża młodość.

Zmarszczki mimiczne świadczące o wieku można eliminować za pomocą zabiegów kosmetycznych, takich jak śródskórny konturowanie twarzy.

Nowoczesne technologie w medycynie pomagają rozwiązać wiele problemów kosmetycznych bez stosowania radykalnych środków.

Koszt zabiegów kosmetycznych zależy od złożoności zadania, obszaru korekty i ilości pracy.

Wszelkie pytania możesz zadać już podczas wstępnej konsultacji z kosmetologiem.