Zioła do twarzy i ciała. Przepisy na zachowanie naturalnego piękna i odmłodzenie

Dziewczyna z młodą i zdrową skórą twarzy po zastosowaniu ziół leczniczych

Zioła poprawiające kondycję skóry twarzy i ciała mają bogatą historię stosowania w kosmetyce. Dziś są one również aktywnie wykorzystywane zarówno w celach profilaktycznych, jak i terapeutycznych. Jeśli do konkretnego problemu i konkretnego rodzaju skóry dobierzemy odpowiedni lek ziołowy, efekt może przekroczyć najskromniejsze oczekiwania. Chcesz wyglądać młodziej niż na swój wiek i dosłownie promieniować zdrowiem? To ten artykuł jest dla ciebie.

Główne typy skóry twarzy

O wiele łatwiej będzie uzyskać efekt odmładzający i leczniczy za pomocą preparatów ziołowych, jeśli znasz swój typ skóry. Zróbmy mały dermatologiczny program edukacyjny.

  • Normalnaskóra nie wymaga poważnej pielęgnacji poza standardowym oczyszczaniem i nawilżaniem. Ten typ charakteryzuje się brakiem zaskórników, tłustym połyskiem oraz uczuciem suchości i ściągnięcia. Ale profilaktyki nigdy nie jest za dużo.
  • Suchyskóra jest najbardziej wrażliwa i wrażliwa na wahania temperatury. Konsekwencje zimowego chłodu i letniego upału dosłownie odbijają się na twarzach jego właścicieli. Bardzo często wyraźnie pojawia się przez nią siateczka kapilarna powodująca dyskomfort fizjologiczny i estetyczny.
  • Tłuszcz. Przy tego typu skórze zimą nie trzeba zakrywać twarzy szalikiem. Jednak wszelkie niedoskonałości w postaci rozszerzonych porów i charakterystycznego połysku są widoczne gołym okiem. Ponadto jest prawdziwym magnesem na wszelkiego rodzaju wysypki i stany zapalne.
  • Łącznytyp jest powszechny dla większości ludzi. Jego charakterystyczną cechą jest skóra tłusta w strefie T (czoło, nos, broda) i normalna w pozostałych obszarach.
  • Wrażliwyskóra, podobnie jak skóra sucha, jest nietolerancyjna na kaprysy pogody, charakteryzuje się zwiększoną drażliwością i nietolerancją na zdecydowaną większość kosmetyków. Swędzenie, łuszczenie się, uczucie napięcia – to wszystko. Optymalnym lekarstwem na te problemy są zioła lecznicze o działaniu zmiękczającym i uspokajającym.
Zanim zastosujesz zioła przeciwstarzeniowe, musisz poznać rodzaj swojej skóry twarzy.

Korzyści z ziół dla skóry

Stosując rośliny lecznicze do celów kosmetycznych, możesz liczyć na następujące rezultaty:

  • Nasycenie skóry wszystkimi niezbędnymi składnikami odżywczymi.
  • Głębokie oczyszczenie i zwężenie porów.
  • Normalizuje pracę gruczołów łojowych, pomagając na długo wyeliminować tłusty połysk.
  • Eliminacja i zapobieganie stanom zapalnym, dezynfekcja.
  • Nawilżanie, wygładzanie, wybielanie skóry.
  • Efekt odświeżający i tonizujący.

Jakie schorzenia dermatologiczne można leczyć ziołami leczniczymi?

Powyższe właściwości środków fitoterapeutycznych pomagają radzić sobie z następującymi chorobami, uszkodzeniami i zmianami skóry związanymi z wiekiem:

  • trądzik;
  • suchość, podrażnienie, łuszczenie się;
  • tłusty połysk;
  • zaskórniki, rozszerzone pory;
  • zwiotczenie skóry, zmarszczki;
  • cienie pod oczami;
  • plamy starcze (w tym piegi).
Osoby z piegami skorzystają ze stosowania roślin leczniczych

Pełna lista ziół do pielęgnacji różnych typów skóry

Ponieważ określenie typu skóry twarzy prawdopodobnie nie było dla Ciebie trudne, sugerujemy zapoznanie się z ziołami odpowiednimi do ich działania.

Typ skóry Odpowiednie zioła
Normalna liście pokrzywy, liście mięty pieprzowej, sznur trójdzielnych ziół, kwiaty rumianku, kwiat lipy, duże liście babki lancetowatej
Suchy liście pokrzywy, owoc chmielu, ziele krwawnika, kwiaty nagietka, liście szałwii, kwiaty rumianku, ziele oregano, ziele tymianku pełzającego
Tłuszcz ziele piołunu, ziele cykorii, ziele krwawnika pospolitego, kwiaty nagietka, liście podbiału, ziele dziurawca zwyczajnego, sok z liści aloesu, liście i pąki brzozy pospolitej, kora dębu pospolitego, kwiat lipy, liście babki lancetowatej, korzeń łopianu dużego, liście pokrzywy , korzeń lepiężnika, liście mięty pieprzowej
Łączny liście mięty pieprzowej, ziele dziurawca zwyczajnego, liście szałwii, ziele skrzypu polnego
Wrażliwy kwiaty nagietka, liście szałwii lekarskiej, kwiaty rumianku, liście mięty pieprzowej, sznur trójdzielnego ziela, ziele lawendy, nasiona lnu, ziele fiołka trójbarwnego, liście mącznicy lekarskiej

Najkorzystniejsze zioła dla skóry

Jak widać, w powyższej tabeli niektóre rośliny lecznicze są wymienione więcej niż raz, co świadczy o ich wszechstronności. Zioła te warto omówić bardziej szczegółowo.

Pokrzywa

Pokrzywa zlikwiduje trądzik i poprawi elastyczność skóry

Ta ostra roślina od dawna wykorzystywana jest w celach kosmetycznych do pielęgnacji skóry i włosów. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza bogatemu składowi chemicznemu. Tak powstał piekący „koktajl" soku z pokrzywy, składający się z soli krzemu, histaminy, choliny (witaminy B4) i kwas mrówkowy, pobudza mikrokrążenie krwi, poprawiając odżywienie skóry. Witamina A działa bakteriobójczo, pomagając szybko pozbyć się wyprysków, trądziku i podrażnień.

Witamina C poprawia elastyczność skóry i zwiększa napięcie naczyń włosowatych, które ją odżywiają. Witamina K ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, a w połączeniu z naturalnym „wybielaczem" pomaga pozbyć się piegów i innych plam starczych. Karoten, w który również jest bogata ta roślina, nadaje skórze świeżość i zdrowy blask. Tandem flawonoidów, garbników i kwasów organicznych pomaga wygładzić zmarszczki, zapewniając widoczny efekt odmłodzenia. I wreszcie biodostępny potas zawarty w pokrzywie zapewnia naturalne nawilżenie skóry.

rumianek farmaceutyczny

Rumianek pobudza krążenie krwi, pomagając eliminować zmarszczki

Roślina ta jest wyjątkowa, ponieważ nadaje się do każdego rodzaju skóry, działa zmiękczająco, przeciwalergicznie, bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i regenerująco. Substancje bioaktywne rumianku stymulują krążenie krwi i rozluźniają mięśnie twarzy, pomagając w ten sposób w redukcji zmarszczek. Balsamy na bazie naparu z kwiatów tej rośliny pomagają przy poparzeniach słonecznych, alergiach i trądziku, eliminują worki i cienie pod oczami, przyspieszają gojenie się ran i mikropęknięć oraz tworzą na skórze niewidzialny film ochronny.

Zioło to idealnie nadaje się również do oczyszczania skóry twarzy. Ponadto zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. W drugiej opcji sprzyja usuwaniu z organizmu substancji toksycznych i balastowych, które wywołują zaburzenia dermatologiczne.

Jest jednak jeden ważny niuans: nie każdy rumianek jest lekiem. Prawdziwy powinien być gorzki, co świadczy o obecności w jego składzie cennego składnika olejku eterycznego – chamazulenu, który decyduje o lwiej części jego dobroczynnych właściwości. Uwaga!

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski to roślina uniwersalna, odpowiednia dla każdego rodzaju skóry.

Mówiąc o tym, które zioła są najbardziej przydatne do pielęgnacji twarzy, nie sposób nie wspomnieć o tej wspaniałej roślinie, która dla wielu jest bardziej znana jako nagietki. Dzięki swojemu unikalnemu składowi idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, suchej i jednocześnie wrażliwej. Kwas oleanolowy zawarty w kwiatach nagietka poprawia ukrwienie komórek i tkanek, glikozydy działają przeciwzapalnie, a kompleks flawonoidów zapewnia roślinie właściwości przeciwutleniające. Ostatnia wymieniona grupa substancji sprzyja między innymi gromadzeniu się w organizmie kwasu hialuronowego, który jest kluczem do naturalnego nawilżenia skóry. Karotenoidy, które nadają kwitnącej części nagietka bogaty pomarańczowy kolor, są prekursorami witaminy A, której ważne właściwości omówiliśmy już powyżej.

Połączenie tych i szeregu innych substancji bioaktywnych nawilża, łagodzi, zmiękcza, oczyszcza, chroni i uelastycznia skórę, odbudowuje jej strukturę na poziomie komórkowym, działa rozjaśniająco i przeciwstarzeniowo, poprawia cerę, nadając jej zdrowy blask .

Aby zachować naturalne piękno i elastyczność skóry ciała, doskonale sprawdzają się ciepłe kąpiele lecznicze z dodatkiem wywaru z kwiatów nagietka i soli morskiej. Ziołowe kuracje gorącą wodą łagodzą swędzenie skóry, działają dezynfekująco i gojąco na rany, pomagając przy wszelkich schorzeniach dermatologicznych. Jednocześnie olejki eteryczne uwalniane podczas kąpieli korzystnie wpływają na cały organizm, stymulując układ odpornościowy i poprawiając nastrój.

Szukasz naprawdę zdrowego i przyjaznego dla środowiska produktu do pielęgnacji skóry? Następnie radzimy zwrócić uwagę na odmianę nagietka Kalta, która jest uprawiana bez użycia środków chemicznych w dużej odległości od dużych miast i przedsiębiorstw przemysłowych. I, co również ważne, pod względem zawartości przydatnych substancji (w szczególności flawonoidów i karotenoidów) znacznie przewyższa analogi dzikie lub uprawne.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa działa odmładzająco dzięki zawartej w jej składzie argininie

Kolejne niezwykle korzystne zioło dla każdego rodzaju skóry. Co więcej, każdy z łatwością może wymienić choć jedną z jego właściwości. Bogaty w mentol kompleks flawonoidów, kwasu askorbinowego i olejku miętowego działa odświeżająco i tonizująco, eliminując obrzęki i cienie pod oczami. Ramnoza stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu pomaga pozbyć się zmarszczek i zapobiega pojawianiu się nowych. Działanie odmładzające wzmacnia obecny w roślinie aminokwas arginina. Garbniki mięty są również bardzo przydatne w walce ze zmianami skórnymi związanymi z wiekiem, a substancje żywiczne przyspieszają gojenie się ran i mikropęknięć.

Kąpiele parowe z miętą doskonale oczyszczają głębokie warstwy skóry, eliminują zaskórniki i sieci trądziku różowatego (mikronaczyniowe) oraz poprawiają cerę. Dodatkowo na bazie tej rośliny można przygotować wspaniałe maseczki nawilżające, zmiękczające i wybielające, których efekt będzie widoczny już po pierwszym użyciu.

Jeśli chodzi o najcenniejsze z biologicznego punktu widzenia odmiany mięty, lepiej jest preferować odmianę „Kip", jako lidera pod względem zawartości flawonoidów i garbników.

Salvia officinalis

Salvia officinalis hamuje aktywność enzymów związanych ze starzeniem się skóry

Roślina ta zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jest źródłem fitoestrogenów. Jak wiadomo, niedobór hormonów płciowych u kobiet, najbardziej zauważalny w okresie menopauzy, negatywnie wpływa na zdrowie płci pięknej w ogóle, a zwłaszcza na kondycję skóry. Przyjmowanie szałwii samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami o podobnych właściwościach pomaga obniżyć prolaktynę i jednocześnie podnieść poziom estrogenu do optymalnych wartości, co dosłownie daje efekt odmładzający, przywracając kobietom zdrowy i kwitnący wygląd. Udowodniono naukowo, że doustne stosowanie szałwii hamuje o 50% aktywność enzymów związanych ze starzeniem.

Dla tych, którzy są zbyt wcześnie, aby myśleć o wieku, picie szałwii jest przydatne w celach profilaktycznych. Natomiast jako produkt zewnętrzny idealnie sprawdza się przy cerze mieszanej, zwężając pory i trwale eliminując łojotokowe świecenie w strefie T. Wywary, maseczki, peelingi i inne ziołowe produkty kosmetyczne na bazie tej rośliny działają przeciwzapalnie, łagodząco, bakteriobójczo i gojąco na rany, pomagając eliminować wszelkie schorzenia dermatologiczne i ich czynniki sprawcze.

Ponieważ jedną z głównych wartości szałwii jest jej wyjątkowy olejek eteryczny, do celów leczniczych lepiej wybrać produkt, który ma maksymalną zawartość tego składnika.

Krwawnik

Krwawnik oczyszcza, odżywia i łagodzi skórę, pozostawiając ją świeższą, gładszą i bardziej miękką

Jeśli mówimy o tym, które zioło jest najlepsze do pielęgnacji skóry głowy, to krwawnik pospolity znajdzie się przynajmniej w pierwszej trójce. Szczególnie interesujące w tym przypadku jest jego działanie przeciwłojotokowe, czyli, mówiąc prościej, pozbycie się łupieżu. Osiąga się to dzięki obecności w roślinie olejku eterycznego, którego składniki razem zapewniają działanie antybakteryjne, oczyszczające, nawilżające i łagodzące.

Jednocześnie kompleks garbników, kwasów organicznych i naturalnej formy witaminy K zapewnia przeciwzapalne, ściągające, gojące rany działanie krwawnika, łagodząc swędzenie i łuszczenie się skóry głowy, zmniejszając intensywność trądziku na twarz i ciało.

Maseczki z krwawnikiem doskonale oczyszczają, odżywiają i koją skórę, sprawiając, że staje się ona świeższa, gładsza i bardziej miękka. Co więcej, efekt ten osiąga się po kilku zabiegach. Po umyciu możesz spłukać włosy odwarem, dzięki czemu przywrócona zostanie ich struktura.

Dla wielu będzie to odkrycie, ale krwawnik pospolity również jest selekcjonowany i uprawiany, dzięki czemu znacznie wzrasta w nim stężenie substancji bioaktywnych. Tym samym jedna z odmian charakteryzuje się dużą zawartością flawonoidów, saponin, garbników i olejków eterycznych.

Sekwencja trójdzielna

Sekwencja trójstronna jest skuteczna w zwalczaniu zmian i chorób skóry

Trudno wymienić przynajmniej jedną chorobę lub naruszenie integralności skóry, na które ta niesamowita roślina nie pomogłaby. Odwar z ziela stosowany zewnętrznie jako balsam lub kąpiel skutecznie radzi sobie z zapaleniem skóry, wysypkami alergicznymi i trądzikowymi, zmianami łuszczycowymi, ranami ropnymi, pokrzywką, skrofulami i łojotokiem. Liczne recenzje wskazują, że takie procedury pomagają nawet zmniejszyć brodawki.

Zioło to w postaci napoju dla skóry poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, normalizując przemianę materii, co pomaga eliminować pierwotne przyczyny problemów dermatologicznych. Seria swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza całemu kompleksowi substancji biologicznie aktywnych, w tym flawonoidom, garbnikom, karotenoidom, olejkowi eterycznemu i witaminie C.

Roślina jest odpowiednia zarówno dla skóry czystej, jak i wrażliwej. Jest niezmiennym składnikiem różnorodnych preparatów ziołowych.

Najlepsze przepisy na piękno i zdrową skórę na bazie ziół leczniczych

Zwracamy uwagę na sprawdzone receptury oparte na powyższych ziołach do pielęgnacji różnych typów skóry.

Stosowanie maseczki ziołowej do pielęgnacji i odmładzania skóry twarzy

Ziołowe maski do skóry normalnej

Małe wyjaśnienie: maseczkę nakładać cienką warstwą na wcześniej oczyszczoną skórę. Zmyć letnią wodą. Jeśli są robione na bazie oleju/tłuszczu, to cieplej, ale nie gorąco. Aby uzyskać jednolitą konsystencję, zaleca się przed zaparzeniem zmielić materiał roślinny w młynku do kawy.

Przepis nr 1

Zmieszaj 1 łyżkę rozdrobnionych, suszonych liści pokrzywy z taką samą ilością ciepłego mleka i połową surowego żółtka. Mieszaj do uzyskania gładkiej masy i nałóż na 15–20 minut.

Przepis nr 2

Weź 1 łyżkę stołową każdego z posiekanych suszonych ziół i liści mięty. Mieszankę ziół zalać 1 szklanką (150 ml) wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na około pół godziny. Po ostygnięciu dodać 1 łyżeczkę skrobi lub dowolnej mąki do zagęszczenia. Mieszać. Nałóż maskę na 30 minut.

Ziołowe maseczki do skóry tłustej

Przepis nr 1

Weź 1 łyżkę stołową pokruszonych suchych liści babki lancetowatej i mięty, zalej 1 szklanką wrzącej wody. Po ostygnięciu odcedź nadmiar płynu i dodaj 1 łyżkę deserową płynnego miodu. Nałóż maskę na 20 minut.

Przepis nr 2

Weź 1 łyżkę posiekanego suszonego ziela dziurawca i kwiatów rumianku, zalej 1 szklanką wrzącej wody i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Studzimy do komfortowej temperatury, dodajemy łyżeczkę mąki pszennej lub ryżowej i mieszamy na gładką masę. Trzymaj maskę na twarzy aż do całkowitego wyschnięcia.

Przepis nr 3

Gotuj 1 łyżkę pokruszonych, suchych liści podbiału przez 10 minut na małym ogniu. Ostudzony bulion, jak w poprzednim przepisie, zagęścić łyżeczką, aż stanie się gęstą mąką. Trzymaj ciepłą mieszaninę na skórze przez 20–25 minut. Aby uzyskać długotrwały efekt, zabieg należy wykonywać minimum 2 razy w tygodniu.

Ziołowe maseczki do skóry suchej i wrażliwej

Przepis nr 1

1 łyżkę zmiażdżonych, suszonych kwiatów rumianku zalać ½ szklanki wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 25–30 minut. Ostudzić, odsączyć nadmiar płynu, dodać 1 łyżeczkę miodu, wymieszać na gładką masę. Nałóż maskę na 15 minut.

Przepis nr 2

Weź 1 łyżkę stołową pokruszonych suszonych kwiatów rumianku, nagietka i chmielu. Zaparz mieszankę ziołową z 1 szklanką wrzącej wody. Po ostygnięciu odcedzić nadmiar płynu i dodać 1 łyżeczkę pełnotłustej śmietany, następnie dokładnie wymieszać do uzyskania papkowej konsystencji. Nałóż maskę na 20 minut.

Przepis nr 3

2 łyżki posiekanego suszonego ziela szałwii zalać 1 szklanką wrzącej wody. Ostudzić do +40°C, odsączyć nadmiar płynu, dodać ½ łyżeczki oliwy z oliwek lub oleju sezamowego i wymieszać na gładką masę. Po nałożeniu takiej maski należy na twarz nałożyć ciepłą i wilgotną bawełnianą serwetkę. Trzymaj mieszaninę przez 25 minut, spłucz ciepłą wodą, a następnie spłucz zimną wodą.

Po użyciu maskę odmładzającą należy zmyć ciepłą wodą.

Ziołowe maski do cery mieszanej

Przepis nr 1

3 łyżki zmiażdżonych, suszonych kwiatów rumianku zalać 200 ml wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia. Po schłodzeniu naparu do komfortowej temperatury zwilż w nim warstwę waty i nałóż powstałą mieszaninę na 25 minut, przykrywając ją serwetką na wierzchu. Po zdjęciu maski zmyj ciepłą wodą i nałóż na twarz odżywczy krem.

Przepis nr 2

2 łyżki posiekanego ziela sznurkowego zalać 1 szklanką wrzącej wody. Pozostaw na 1 godzinę, odcedź. Gotowym naparem zwilż gazik i nałóż go jako maseczkę na twarz. Trzymaj przez około 20 minut. W pierwszym tygodniu wykonaj procedurę 2-3 razy, a następnie 1 raz.

Ziołowe maski uelastyczniające skórę i wygładzające zmarszczki

Przepis nr 1

Zmieszaj 4 łyżeczki pokruszonych suszonych kwiatów rumianku z taką samą ilością pełnotłustego kefiru i 1 surowym jajkiem. Powstałą masę nałóż na twarz na 20–25 minut, następnie spłucz ciepłą wodą.

Przepis nr 2

Weź po 1 łyżce stołowej pokruszonego suszonego rumianku, mięty, dziurawca zwyczajnego, podbiału i szałwii. Powstałą mieszaninę zalać wrzącą wodą, szczelnie zamknąć pojemnik i pozostawić na 30 minut. Następnie odcedź nadmiar płynu, dodaj 1 łyżeczkę oliwy z oliwek (w przypadku cery tłustej zamiast oleju użyj niskotłuszczowej śmietany). Rozprowadź mieszaninę równomiernie na twarzy i przykryj bawełnianą ściereczką. Trzymaj maskę przez 20 minut.

Przepis nr 3

Weź 1 łyżeczkę pokruszonych suchych liści mięty i zielonej herbaty, dodaj 1 łyżkę tłustej śmietany. Mieszaj, aż będzie gładkie. Nałóż mieszaninę na twarz na 40 minut, następnie zmyj ciepłą wodą z mydłem.

Kobieta zachwyca się działaniem masek na bazie ziół leczniczych

Zdrowa i piękna skóra zaczyna się od wewnątrz

Wymienione zioła oczyszczające, nawilżające i wygładzające skórę mogą stać się Twoimi wiernymi pomocnikami w zachowaniu młodości i urody na długie lata. Jednak bez wspomagania organizmu od wewnątrz fitoprocedury kosmetyczne będą jedynie półśrodkiem.

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl w tym przypadku, jest przyjmowanie witamin. Jest to całkowicie uczciwe, ponieważ po prostu niemożliwe jest uzyskanie z pożywienia wszystkich składników odżywczych niezbędnych do utrzymania dobrej kondycji i doskonałej formy. Wydawać by się mogło, że problem nie jest tego wart – wszystko, czego brakuje naszemu organizmowi, bez problemu znajdziemy w aptece. Tyle, że całe to bogactwo witamin i minerałów wchłania się w syntetycznej formie niezwykle niechętnie. Poza tym wiele innych ważnych problemów pozostaje nierozwiązanych, co prowadzi do pogorszenia się stanu skóry i jej przedwczesnego starzenia.

Najlepszą opcją, biorąc pod uwagę wszystkie wyrażone niuanse, byłoby przyjęcie naturalnego kompleksu. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę badając skład tego leku, jest przeciwutleniające trio flawonoidów z grupy kwercetyny + witaminy C i E. Faktem jest, że wszelkie negatywne procesy zachodzące w organizmie człowieka są w ten czy inny sposób powiązane z działaniem wolnych rodników. Udowodniono naukowo, że 90% oznak wczesnego starzenia się i ponad 50 poważnych chorób znajduje się na sumieniu tych cząstek sabotażystów. Przeciwutleniacze mają za zadanie neutralizować ich gwałtowne działanie, z których najsilniejszym w świecie roślinnym jest flawonoid modrzewia syberyjskiego. A w połączeniu z witaminami C i E substancja ta działa jeszcze pewniej i skuteczniej. Jest między innymi doskonałym tonikiem naczyniowym i protektorem naczyń włosowatych, zapewniającym niezakłócone odżywienie tkanki łącznej – podstawy narządów i układów naszego organizmu. Kwas askorbinowy jest także katalizatorem wielu procesów biochemicznych. Tym samym sprzyja tworzeniu się włókien kolagenowych, co jest również bardzo ważne we wzmocnieniu skóry i zwiększeniu jej elastyczności.

Część multiwitaminowa kompleksu jest reprezentowana tylko przez dwa składniki. Ale jakiego rodzaju! Około 250 przydatnych substancji zawartych jest w mleczku pszczelim zawartym w preparacie, a ponad 100 więcej w pyłku pszczelim (pyłku). Lista ta zawiera 20 aminokwasów, w tym niezbędnych, około 30 makro- i mikroelementów, dziesiątki witamin, wolne kwasy tłuszczowe, enzymy, które pomagają w jak najlepszym wchłanianiu wszystkich powyższych. Wisienką na tym odżywczym torcie są substancje hormonopodobne zawarte w mleczku pszczelim, które w szczególności zapewniają naturalny wzrost poziomu estrogenów. A te ostatnie, jak już wiemy, są niezwykle ważne dla zachowania naturalnego piękna kobiet i zachowania młodości.

Jednak mężczyźni również nie powinni ignorować tego kompleksu. Połączenie produktów pszczelich w leku sprzyja produkcji własnego testosteronu – hormonu siły, pewności siebie i aktywności seksualnej. Więc na pewno każdy wygra. Bądź zdrowy, a reszta przyjdzie sama!